
Większość o nim słyszała, ale mało osób wie, czym dokładnie jest Bitcoin. Ta nowa technologia uchodzi za tajemną wiedzę dla wybranych. Niewielu jednak wie, że używać bitcoinów może każdy.
Czym właściwie jest Bitcoin? To kryptowaluta, wprowadzona w 2009 roku, prawdopodobne zainspirowana wielkim kryzysem finansowym z 2008 roku. Nie istnieje konkretny ośrodek, który sprawowałby władzę nad tą walutą. Jest dostępna wszędzie tam, gdzie jest Internet i możesz nią płacić praktycznie za wszystko. Dzięki swojej niezależności od banków, instytucji i rządów państw jest niezwykle stabilna. Nie można bitcoinów dodrukować, podrobić ani ukraść. Nie można ich dotknąć, są tworem wirtualnym. Posiadacze bitcoinów mogą go jednak przewalutować i wypłacać jako namacalne pieniądze. Coraz więcej krajów uznaje go za pełnoprawną walutę i wzrasta liczba punktów akceptujących płatność za jego pomocą.
Osoby używające bitcoinów tworzą sieć, która wspólnie decyduje o jego losach. Jest to swego rodzaju projekt społeczny, w którym każdy może wziąć udział. Przelewy odbywają się natychmiast, niezależnie od miejsca na świecie. Nie trzeba czekać na zaksięgowanie, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, a każda transakcja jest odnotowywana przez sieć, co zwiększa bezpieczeństwo. Aby móc płacić bitcoinem trzeba założyć wirtualny portfel. Istnieje wiele aplikacji umożliwiających przechowywanie kryptowaluty. Po założeniu konta, system automatycznie generuje personalny klucz, czyli identyfikator właściciela.
Skąd wziąć bitcoiny? Można je po prostu kupić w specjalnym kantorze, na giełdzie lub bezpośrednio od ich właścicieli. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, który wymaga dużo pracy i zaangażowania, a mianowicie samodzielne wydobywanie bitcoinów. Osoby zwane górnikami wykopują bitcoiny za pomocą specjalnych koparek. Brzmi to trochę abstrakcyjnie. W rzeczywistości chodzi o to, że osoby posiadające specjalny sprzęt komputerowy udostępniając jego moc obliczeniową, wydobywają bitcoiny z otchłani Internetu. Istnieje jednak ograniczona liczba bitkoinów, co nie jest wcale minusem, gdyż uniezależnia walutę od inflacji. W obiegu może być maksymalnie 21 milionów monet.
Duży potencjał bitcoina sprawia, że coraz więcej ludzi płaci za jego pośrednictwem za transakcje internetowe takie jak rezerwacje hotelu czy zakupy. Prawdopodobnie bitcoin nigdy nie zastąpi tradycyjnej waluty, ale może być jej godnym konkurentem.