Posiadanie oszczędności jest bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli przytrafią nam się niespodziewane i nagłe wydatki. Ile powinny one jednak wynosić i w jaki sposób zabrać się do ich gromadzenia? 

Jeśli otrzymamy zastrzyk dodatkowej gotówki możemy zechcieć zainwestować ją w celu pomnożenia naszego kapitału. Warto mieć jednak głowę na karku i nie popaść w przesadny optymizm inwestując całości posiadanych przez nas pieniędzy w jedno miejsce, co bowiem jeśli okaże się to złą decyzją i stracimy na tej inwestycji?

Jak zacząć?

Przed rozpoczęciem gromadzenia oszczędności powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, czy nie mamy długów, które powinniśmy spłacić w pierwszej kolejności? Jeśli mamy kredyt, to dobrym pomysłem może okazać się jego częściowe spłacenie zamiast inwestowanie. W każdym razie musi być to decyzja przemyślana. Warto wyrobić sobie nałóg oszczędzania. Niezłym pomysłem jest też znalezienie dodatkowego źródła dochodu.

Poduszka finansowa- a co to?

Mówiąc o oszczędnościach nie sposób uniknąć pojęcia tak zwanej poduszki finansowej. Czym ona właściwie jest? Poduszka finansowa to pieniądze, które gromadzimy w razie wystąpienia kryzysowej sytuacji. Pozwolą nam one na bezstresowe życie i działanie w razie utraty pracy lub innych źródeł dochodu. Ile wynosi kwota poduszki finansowej? Przyjęło się, iż jest to suma równa naszym kilkumiesięcznym wydatkom. Chodzi o to, by czuć się komfortowo, co jest kwestią indywidualną, dlatego wysokość poduszki może być różna.

Gdzie trzymać poduszkę finansową?

Najlepiej otworzyć osobne konto, jeśli mamy tendencję do wypłat najlepsze będzie takie, które nie zamrozi naszych finansów, ale i nie pozwoli na wielokrotne wypłaty bez opłat. Rozwiązaniem może być tez lokata oszczędnościowa. Pieniądze na konto możemy przelewać regularnie sami lub skorzystać z wydania dyspozycji naszemu bankowi.

Poduszka finansowa – a po co?

Poduszka finansowa to nie tylko zabezpieczenie na wypadek utraty pracy. To także szansa w przypadku, gdybyś zechciał założyć własną działalność gospodarczą. Łatwiej będzie ci bowiem zrezygnować z nielubianej pracy lub zmienić ją, jeśli nie będziesz niewolnikiem comiesięcznego wynagrodzenia. Posiadanie poduszki finansowej wiąże się więc z komfortem i bezpieczeństwem.

Budowanie poduszki finansowej to proces złożony z kilku etapów i na pewno nie obejdzie się bez uregulowania naszej struktury finansowej. W pierwszej kolejności koniecznie musimy uporządkować domowy budżet poprzez kontrolę przychodów i wydatków. Optymalizacja wydatków oraz jeśli jest taka konieczność, poszukiwanie nowych źródeł dochodu, to jeden z nich. Bez optymalizacji finansów nie zbudujemy poduszki finansowej.

CategoryFinanse, Inwestycje
© 2021 mojmielec.pl