System prawny w Polsce jest skonstruowany na bazie prawa rzymskiego, zgodnie z którym każdą osobę obowiązują takie zasady jak: nieznajomość prawa szkodzi czy nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Bez względu na to czy znamy prawo dobrze czy źle, czasem przydaje się adwokat.
By korzystać z usług adwokata, nie trzeba od razu wejść w konflikt z prawem. To nie jedyny przykład, gdy musimy stawić się w sądzie. Usługi adwokackie przydają się na gruncie prawa cywilnego, spadkowego czy rodzinnego. Dobry prawnik potrafi poruszać się między zawiłymi meandrami polskiego prawa i może wyjaśnić i podpowiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.
Z reguły adwokaci zajmują się wszystkimi dziedzinami prawa, dobrze jest jednak czasem wiedzieć w czym się dany prawnik specjalizuje. Usługi adwokackie są kompleksowe i świadczy się je na każdym etapie, to jest podczas postępowania przedsądowego, sądowego oraz egzekucji. Ceny usług adwokackich nie są jednolite. Przede wszystkim zależą od rodzaju i stopnia skomplikowania sprawy, a także czasu jej trwania i liczby godzin udzielonych porad. Poza tym cena zależy również od prestiżu prawnika. Im bardziej znany i ceniony prawnik, tym na pewno jego ceny będą wyższe niż u mniej doświadczonego adwokata.
Jak wybrać dobrego adwokata, by potem nie żałować? Przede wszystkim należy uważać na specjalistów od wszystkiego. Poza tym warto sprawdzić uprawnienia osoby oferującej usługi adwokackie. Na rynku nie brak oszustów podających się za prawników, którzy liczą na naiwność osób potrzebujących pomocy prawnej i chcą wyłudzić pieniądze. Należy oczywiście uważać na adwokatów oferujących swoje usługi za bardzo niskie ceny. Jeśli sprawa jest bardzo ważna i nieco skomplikowana, czasem warto zainwestować więcej w poleconego prawnika niż w kogoś kto może nie dać sobie rady w reprezentowaniu nas w sądzie. Wybór odpowiedniego prawnika nie jest łatwy ze względu na to, że co roku powstają setki nowych kancelarii, a niestety nie wszystkie świadczą najwyższy poziom usług.