Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski podkreśla, że stolica małopolski posiada najwięcej autobusów napędzanych elektrycznie w całej Polsce. W sierpniu miasto zakupiło nowe elektryczne pojazdy.

Kraków otrzymał 20 nowych autobusów elektrycznych wyprodukowanych przez polską firmę Solaris Bus & Coach SA. Koszt tej inwestycji wyniósł około 42,8 mln zł netto.

Nowoczesne autobusu są niskopodłogowe. Wszystkie wyposażone są w klimatyzację, automat biletowy, monitoring oraz nowoczesne systemy informujące. Wielkim atutem nowych autobusów jest również możliwość ładowania ich z sieci trakcyjnej, a kiedy stoją na zajezdni poprzez wtyczkę. Takie pojazdy nie produkują spalin, dzięki czemu nie przyczyniają się do powstawania dokuczającemu mieszkańcom smogu. Kraków inwestuję również w zwiększenie liczby punktów ładowna autobusów typu plug-in.

Miasto mogło sobie pozwolić na zakup ekologicznych autobusów dzięki inwestycji o wartości 167,4 mln zł, która była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Ponad 115,7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Inwestycja ta zakłada zakup 107 ekologicznych autobusów.

Władze Krakowa planują kolejne zakupy nieemisyjnych pojazdy komunikacji miejskie dla mieszkańców Krakowa. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup kolejnych 75 ekologicznych autobusów z silnikami Euro 6, które do Krakowa zostaną dostarczone w 2018 r. Władze podkreślają, że dzięki inwestycji w eklektyczne autobusu nie tylko odciążymy naszą planetę. Kraków stanie się pierwszą, dużą aglomeracją w Polsce wykorzystującą pojazdy ekologiczne na tak dużą skalę.

CategoryPrzemysł, Rynek
© 2021 mojmielec.pl