Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2017 już za nami. Tematem tegorocznej edycji było „Podwórze – pole wyobraźni”. Organizatorzy chcieli zarazić krakowian  ideą „placemakingu”, czyli świadomego tworzenia przestrzeni i miejsc wokół siebie.

W ciągu dwóch dni w krakowskim Centrum Kongresowym ICE architekci i urbaniści z całego świata dyskutowali o podwórzach, sposobach na ich aranżację oraz modernizację. Tegoroczna edycja kontynuuje myśl „Ludzkiego wymiaru miejskich przestrzeni” – tematu poprzedniego Biennale.

Biennale dotyka m.in. tematyki przestrzeni miejskiej Krakowa, ale nasze doświadczenia są uniwersalne i z powodzeniem mogą zostać przeniesione na grunt innych miast. W tym roku chcieliśmy zainspirować mieszkańców nie tylko do dyskusji na temat podwórzy, ale także aktywnego i świadomego tworzenia przestrzeni wokół siebie – mówi Bohdan Lisowski, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.

W czasie MBA Kraków 2017 przyznane zostało Grand Prix Biennale, które otrzymali zwycięzcy Konkursu C: mutimedialnego w kategorii Film – Janusz Bartkowicz i Marcin Koszałka za pracę pt.: „Krakowska sztuka chaosu” (współpraca organizacyjna i techniczna Natalia Bartkowicz-Koszałka, Julia Bartkowicz-Kiszala, Marcin Polar).

W konkursach Biennale zostały przyznane następujące nagrody:

  • w Konkursie A: architektoniczno-urbanistycznym pierwszą nagrodę otrzymali Andrzej Krzysztof Barysz i Tomasz Wróbel za pracę „Podwórze pole wyobraźni”;
  • w Konkursie B: seminarium pierwszą nagrodę otrzymał Luis Navarro Jover z Hiszpanii za prezentację zatytułowaną „Osiągnąć przejrzystość”;
  • w Konkursie C: multimedialnym:
    • w kategorii Fotografia nagrodę przyznano zestawowi fotografii pt.: „Duszno” autorstwa Weroniki Cyganik;
    • w kategorii Film nagrodę otrzymali autorzy Janusz Bartkowicz i Marcin Koszałka za pracę pt.: „Krakowska sztuka chaosu” (współpraca organizacyjna i techniczna Natalia Bartkowicz-Koszałka, Julia Bartkowicz-Kiszala, Marcin Polar).

Nagrodę publiczności w Konkursie A otrzymała praca autorstwa zespołu: Sergiu Catalin Petrea, Sabrina Ene, Sebastian Stefan Apostol, Tania Victoria Bancila, Corina Alexadra Serban, Adrei Mihai Bosnyak, Cristina Petrea – pt.: „Światła w Krakowie”.

Prace konkursowe oceniało międzynarodowe jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury w składzie: Rainer Mahlamäki, Viviana Muscettola, Andor Wesselényi-Garay, Grzegorz Stiasny, Dorota Szlachcic, Marlena Happach, Przemo Łukasik, Ewa P. Porębska.

Organizatorami Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017 są Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz Miasto Kraków.

Bohdan Lisowski

Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział Kraków

Elżbieta Koterba

Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa

Można powiedzieć o sukcesie, zarówno i organizacyjnym, jak i konkursowym, dlatego że prace które wpłynęły na konkurs architektoniczno-urbanistyczny, czyli tak mówiąc wprost: na „te podwórka”, pokazywały bardzo wysoki poziom rozwiązań. Stąd też wiem, że jury nie miało łatwego wyboru. Obrady były burzliwe, a to oznacza, że był naprawdę wysoki poziom tego konkursu.

Biennale, które jest poświęcone przestrzeni półprywatnej, półpublicznej, czyli podwórkom, tego co jest najbliżej nas, co nas otacza. Jeśli mieszkamy na osiedlu, gdzie są bloki, to właśnie przestrzeń międzyblokowa. Także te przestrzenie, które najbardziej oddziałują na jakość życia mieszkańców. Chcieliśmy pokazać, jak można je zaaranżować, w jaki sposób podejść, czasami nie taki tradycyjny, że wystarczy ławka i drzewko, ale również różne sposoby aranżacji, możliwe jakie są do wykonania, które doprowadzą do tego, iż to więzy sąsiedzkie zostaną przywrócone.

Grand Prix tym razem dostał nie projekt konkursowy stricte architektoniczny, to nie była praca rysunkowa, tylko praca multimedialna, czyli film. Film, który pokazywał pewne społeczne aspekty dziejące się w Krakowie i wydaje mi się, że ta decyzja jury była nie tylko bardzo dobrze przemyślana, ale na pewno uzasadniona i właściwa. Kolejna edycja, musimy ją dobrze przemyśleć, temat, ale na pewno nie zrezygnujemy z tych aspektów społecznych.

CategoryGospodarka
© 2021 mojmielec.pl