Chcesz podnieść swoje kwalifikacje, ale nie masz na to wystarczających funduszy? Z pomocą przychodzi nowy projekt Ministerstwa Rozwoju.

Już od września 2017 roku, rusza składanie wniosków o nieoprocentowaną pożyczkę na podniesienie swoich kwalifikacji. Zgodnie z obietnicą, każdy może sam decydować, na jaki kurs chce przeznaczyć otrzymane fundusze i jakie kompetencje zdobyć. Fundusz ma umożliwić dokształcanie się osób, których często po prostu nie stać na drogie szkolenia, czy które nie mogą pozwolić sobie na studia podyplomowe.

Wedle założeń, aplikować będzie mogła każda osoba dorosła, która chce poczynić świadome kroki w rozwoju swojej edukacji. Można otrzymać maksymalnie do 100 tysięcy złotych na dowolną formę podnoszenia kwalifikacji z wyłączeniem studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Tematyka szkoleń jest nieograniczona. Wnioski przyjmowane będą od września przez Internet i weryfikowane na podstawie zdolności do spłaty. Znaczenie ma też kolejność zgłoszeń. Pieniądze jednak nigdy nie trafiają na konto wnioskodawcy, a bezpośrednio do instytucji, w której zamierzamy się dokształcać.

Niezaprzeczalnym plusem takiej pożyczki jest fakt, że nie jest ona w żaden sposób oprocentowana oraz nie posiada opłat wstępnych. Istnieje również możliwość umorzenia części spłaty kredytu. Państwo może umorzyć 25% kwoty. 20% kredytu może zostać umorzone pod warunkiem ukończenia kursu. Kolejne 5% umorzenia może otrzymać osoba, która znajdzie zatrudnienie w ciągu 6 miesięcy od skończenia kursu, albo jeśli zarabia mniej niż średnia krajowa. Spłata miałaby zacząć się 3 miesiące od zakończenia kształcenia i być rozłożona maksymalnie na 36 rat.

© 2021 mojmielec.pl