• Polska jest podzielona. Widać to gołym okiem, wiedzą to nawet dzieci. Politycy skutecznie antagonizują społeczeństwo, podziały już dawno zasiadły przy rodzinnych stołach. Co nas może połączyć? W wywiadzie dla agencji ContentMania, psycholog społeczny, profesor Zbigniew Nęcki podpowiada od kogo i od czego powinien zacząć się proces pojednania narodowego.

prof. Zbigniew Nęcki

psycholog społeczny, Uniwersytet Jagielloński

Co nas może połączyć i co jest takiego super ważnego dla nas w tej sytuacji w polityce, to jest zrozumienie, że tylko i wyłącznie korzyść wynika z porozumienia i ze wspólnoty. Brak korzyści i straty są właśnie generowane przez te wszystkie przepychanki i działania, w których naprawdę różnica między personalnymi interesami a publicznymi interesami została zatarta.

Więc musimy zrozumieć, że to, co się dzieje, to rozbicie w Polsce, to odejście w lewo, w prawo od siebie, to plucie, jest dowodem nieudolności negocjacyjnej i stanowisk, które powinny być stanowiskami osób publicznych, a nie pokątnych kombinatorów, którzy szukają kunktatorsko i bardzo okazjonalnie różnych interesów.

Wyrastamy z tego samego narodu, z tego samego pnia, z tych samych historycznych uwarunkowań i działań, więc mamy przesłanie, żeby kontynuować to w sposób możliwie dobry, a więc raz jeszcze mówię, doceńmy przeszłość, budujmy przyszłość poprzez dostrzeżenie w jednych korzyści wynikających z dostrzegania u przeciwników plusów, z oceniania przeciwnika pozytywnie i z wzajemnego próbowania zrozumienia poprzez normalny dyskurs publiczny pełen szacunku i słuchania siebie nawzajem.

Precz z lekceważeniem, precz z poniżeniem, precz z wyglądem, niech polityka będzie polityką, a nie maglem na poziomie zerowym.

CategoryBez kategorii
© 2021 mojmielec.pl