DJ-e działający zarówno niezależnie, jak i na imprezach prywatnych zazwyczaj spotykają się podczas rozwoju kariery z kwestią legalności odtwarzanej przez siebie muzyki. Aby działać w pełni legalnie, każdy DJ zobowiązany jest do spełnienia dwóch podstawowych warunków. Przede wszystkim musi dysponować oryginalnymi, licencjonowanymi nagraniami. Po drugie powinien rozliczać się ze wszystkich zarobionych pieniędzy oraz odprowadzać podatek od osiągniętego przychodu. Niestety zdecydowana większość DJ-ów w Polsce ignoruje te przepisy, co stanowi dla niech duże ryzyko.
Prawa autorskie i organizacje OZZ
Praktyczne każdy utwór muzyczny jest własnością intelektualną, chronioną przez konkretne prawa autorskie. Jest to zbiór reguł decydujących o tym, że aby uzyskać dostęp do określonego utworu, należy go kupić. Bez znaczenia pozostaje jego forma, tzn. płyta ze sklepu stacjonarnego czy plik audio ze sklepu internetowego. W obu przypadkach dopiero zakup decyduje o legalności muzyki. Prawo w zakresie utworów muzycznych jest pilnowane przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania, takie jak ZAIKS, STOART cz ZPAV. Udzielają oni zgody na wydawanie płyt, odprowadzanie wynagrodzeń dla artystów i autorów utworów, a także wydają określone licencje i przeprowadzają liczne kontrole legalności muzyki.
Legalne nośniki
W przypadku e-branży muzycznych, DJ zobowiązany jest do grania muzyki z legalnych nośników, a organizator danej imprezy do wykupienia licencji na publiczne odtwarzanie muzyki w danym miejscu. Legalny nośnik to taki, którego legalność może być w jakikolwiek sposób potwierdzona poprzez formę nabycia za konkretne pieniądze. W przypadku jakiegokolwiek odtwarzania publicznego, konieczne jest posiadanie odpowiedniej licencji. Jeżeli nie zostanie ona opłacona, nawet obecność DJ-a z legalnymi nośnikami postrzegana jest jako nielegalna. W klubach sytuacja jest stosunkowo prosta. Jeżeli nastąpi kontrola, mandat przyznawany jest właścicielowi lokalu. Natomiast na prywatnych imprezach konieczne jest ustalenie tożsamości zleceniodawcy, ponieważ w przeciwnym wypadku mandat trafia bezpośrednio do DJ-a.
Legalność muzyki
Legalną muzykę nabyć można na wiele sposobów. Kupujący nie zawsze mają jednak pewność, że dany utwór został legalnie wydany w Polsce. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się agencje płytowe dla DJ-ów, u których udostępniana jest jedynie całkowicie legalna muzyka. Jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jakakolwiek zmiana formy nagrań sprawia, że stają się one nielegalne. Na przykład zmiana formatu z CD na mp3, edycja utworu w formie remixu, wykorzystanie części utworu w innym nagraniu czy utrwalanie setu DJ-a powoduje, że muzyka przestaje być legalna. W większości nie jest możliwe obejście tych warunków, za wyjątkiem zmiany formatu. Dzięki odpowiedniej licencji osoba, która kupiła legalny nośnik muzyczny może zdobyć uprawnienia do jej kopiowania w innym formacie.
Kontrola DJ-ów i właścicieli klubów
Obecnie przeprowadzanych jest wiele kontroli, podczas których sprawdzane jest przestrzeganie obowiązków związanych z odtwarzaniem muzyki w miejscu publicznym. Kontrola dotyczy zarówno DJ-ów, jak i właścicieli klubów. Osoby łamiące prawo mogą otrzymać wezwania do prokuratury, w związku z którymi grozi im nawet od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności. Ze względu na obecność kontroli, konieczność posiadania licencji pomału zaczyna docierać do DJ-ów i organizatorów imprez. Żeby ją nabyć, należy wejść na stronę serwisu prowadzonego przez Związek Producentów Audio Video razem ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS i Związkiem Artystów Wykonawców STOART, a następnie wpisać swoje dane. W ten sposób generowana jest umowa z numerem konta indywidualnym dla każdego DJ-a. Na ten rachunek należy wpłacać 2 tys. złotych netto rocznie. Kiedy środki wpłyną na konto, umowa jest podpisywana i przesyłana do DJ-a. Dołączany jest do niej certyfikat, który należy okazać podczas kontroli. Konieczne może być także potwierdzenie źródła skopiowanych utworów.
Licencja dla DJ-ów
Licencja może być kupowana przez polskich DJ-ów już od 2009 roku. Została ona wprowadzona w celu legalizacji odtwarzania muzyki z różnych cyfrowych źródeł, czyli grania utworów muzycznych skopiowanych z legalnego nośnika. Nabyta licencja sprawia, że posiadanie oryginalnej płyty upoważnia właściciela do kopiowania utworów na dysk twardy czy pendrive oraz odtwarzanie ich z niego. Wcześniej bardzo często DJ-e deklarowali, że dysponują wszystkimi oryginalnymi nośnikami, a przechowywanie i odtwarzanie ich z komputera jest przede wszystkim wygodniejsze. Licencja została wprowadzona w celu zalegalizowania tej praktyki. Ze względu na jej stosunkowo niewysokie koszty, nielegalne granie muzyki przez DJ-ów spotyka się z negatywną reakcją społeczeństwa, a przede wszystkim sprawdza na nich duże ryzyko. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zakup licencji nie jest obowiązkiem każdego DJ-a. Wiele serwisów udostępnia legalną muzykę za darmo, a do jej odtwarzania nie jest konieczne posiadanie licencji.