Wybór właściwej polisy ubezpieczeniowej to decyzja trudna, dlatego warto dowiedzieć się na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się nad tym, od czego chcemy się chronić. W zakres ubezpieczenia wchodzić mogą między innymi zdarzenia losowe pokroju pożaru, powodzi, gradobicia, wybuchu, włamania, kradzieży, rabunku czy dewastacji. Jeśli oferta, którą znajdziemy nie zawiera jakiegoś elementu, na którym nam zależy to dowiedzmy się, czy istnieje możliwość zakupu opcji dodatkowej. Bardzo często możemy też skomponować samodzielnie produkt, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Druga kwestia to przedmiot ubezpieczenia. Jeśli chcemy ubezpieczyć nie tylko dom mieszkalny, ale i garaż stojący wolno, to sprawdźmy czy taki zapis znajduje się w umowie. Koniecznie zapoznajmy się też z warunkami ubezpieczenia, czyli zakresem oferowanej ochrony. Ogólne warunki ubezpieczenia zawierają też prawa i obowiązki stron umowy zawartego ubezpieczenia oraz to w jaki sposób ustalana jest wysokość szkody i wypłaty odszkodowania. Różna może być też kwota pełnego ubezpieczenia domu od zdarzeń losowych, dlatego jeśli będziemy dokonywać porównania ofert warto zwrócić uwagę na tę kwestię. OWU czyli ogólne warunki ubezpieczenia zawierają więc warunki ubezpieczenia, zakres tego za co płacimy oraz co znajduje się w ubezpieczeniu. Pamiętajmy o tym, że koszt ubezpieczenia nie jest jedynym aspektem, którym powinniśmy się kierować. Niska składka może bowiem nie gwarantować pełnej ochrony. W celu dokonania porównania ubezpieczeń możemy skorzystać z porównywarek internetowych lub usług multiagenta, którzy przedstawi nam bieżące oferty.

Za podstawę ubezpieczenia uważa się ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych. Czym są jednak owe zdarzenia losowe? Bardzo często kwestię tę różnie definiują poszczególne towarzystwa. W niektórych przypadkach umowa obejmuje wszelkie niezbędne nam elementy, innym razem musimy ją poszerzyć. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z tym, co wchodzi w skład umowy. Również samo podejście do katastrof pokroju huraganu bywa różne. Jeśli chcemy ubezpieczyć się od pożaru warto zastanowić się nad poszerzeniem ubezpieczenia o skutki wywołane dymem i sadzą. Koniecznie dowiedzmy się więc, co firma ubezpieczeniowa widzi pod danym pojęciem i kiedy wypłaci nam odszkodowanie po zdarzeniu. Kluczem jest jednak nie tylko sam zakres ale i ubezpieczyciel. To co różni poszczególne oferty to nie tylko zakres ubezpieczenia, ale i suma ubezpieczenia, okres trwania umowy, wysokość składki oraz dodatkowe opcje. W swojej ofercie towarzystwa ubezpieczeniowe mają zazwyczaj ubezpieczenia standardowe, ubezpieczenia wyposażenia domu, ubezpieczenia domu w budowie czy działki letniskowej.

Ostatecznie ubezpieczenie powinniśmy dostosować do siebie, zastanawiając się między innym nad tym jakie niebezpieczeństwa nam grożą. Może warto również zainwestować w polisę OC, która chroni nas jeśli coś wydarzy się z naszej winy (np. zalanie sąsiadów). Możemy też dobrać do tego usługi assistance, które pozwolą nam wezwać fachowca w razie potrzeby.

© 2021 mojmielec.pl