W teorii wszyscy wiemy, czym właściwie jest kancelaria adwokacka. To własnie w takiej placówce pracują doświadczeni prawnicy, a w tym przede wszystkim adwokaci. Większość osób uważa jednak, że takie osoby zajmują się wyłącznie reprezentowaniem klientów przed sądami. Często jest jednak inaczej, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się temu zawodowi i dowiedzieć się, na czym on polega.

Słowo adwokat pochodzi od łacińskiego wyrażenia „advocare”. Tłumacząc na język polski, oznacza ono wzywanie na pomoc. Adwokat jest prawnikiem, który świadczy swoim klientom pewną pomoc prawną. Najczęściej polega ona na udzielaniu porad prawnych, które można uzyskać w kancelarii bądź przez internet. Dodatkowo, prawnicy często sporządzają także opinie prawne lub opracowują projekty aktów prawnych dla swoich klientów. Są również upoważnieni do występowania przed sądami, czyli mogą w nich reprezentować swoich klientów. Często również stają przed innymi urzędami i tam występują w roli tychże klientów. Potocznie adwokatów nazywa się również obrońcami sądowymi. W Polsce zawód ten można wykonywać trzymając się ustawy, która została zawarta 26 maja 1982 roku. Każdy adwokat musi się z nią zapoznać, aby poznać swoje prawa, przywileje oraz obowiązki.

Wbrew pozorom w wielu przypadkach pomoc adwokatów jest praktycznie niezbędna. To do nich zwracają się osoby, które mają problemy prawne i muszą zwrócić się z nimi do sądu. Zwykle nie chcą stawać przed nimi samodzielnie, dlatego korzystają z pomocy doświadczonych już prawników. To oni najlepiej wiedzą, jak należy zachować się przed sądem, by uzyskać odpowiedni wynik rozprawy.

CategoryAkty prawne
© 2021 mojmielec.pl