Choroby psychiczne są zazwyczaj tłumione przez człowieka. Nie chcemy się publicznie przyznawać do tego typu problemów, ponieważ możemy być odbierani przez innych jako „nienormalni”, „inni”, „odmieńcy”. Boimy się odrzucenia, dlatego udajemy, że wszystko jest w porządku. Niestety, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, z tego, że tłumione dolegliwości bardzo negatywnie wpływają na naszą psychikę. Nieleczona choroba z czasem się pogłębia i dochodzimy do momentu, w którym każdy zauważa, że coś z nami jest nie tak.
Jeśli więc mamy jakiś problem, powinniśmy od razu zgłosić się do specjalisty. Ktoś taki z pewnością nam pomoże, wysłucha, doradzi, zaproponuje plan leczenia. Wszystko po to, abyśmy się lepiej poczuli. Gdzie szukać takich specjalistów? Są na wyciągnięcie ręki — możemy ich znaleźć na warszawskim Ursusie.
Najpierw umawiamy się na konsultację psychologiczną, na której omówiony zostaje nasz problem. Możemy wtedy opowiedzieć o wszystkim co nas martwi, denerwuje, przeraża. Podczas takiej wstępnej konsultacji psycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, dzięki któremu próbuje zrozumieć nasz sposób myślenia.
Później odbywa się już regularna i systematyczna terapia, której przebieg jest uzależniony od problemu z jakim przychodzimy. Jeśli sprawa jest bardzo delikatna, spotkania odbywają się w cztery oczy. W gabinecie znajduje się wtedy wyłącznie pacjent i terapeuta. Jeśli sprawa dotyczy problemów seksualnych w związku, zazwyczaj problemy rozwiązuje się podczas wspólnych dyskusji psychologa z partnerami. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku leczenia uzależnień. Tutaj czeka nas zarówno indywidualna rozmowa z lekarzem, jak i spotkanie grupowe z innymi uczestnikami, którzy zmagają się z takim samym uzależnieniem jak my. Takie spotkania powodują, że pacjent nie czuje się osamotniony, ponieważ widzi innych ludzi uwikłanych w identyczne sytuacje życiowe.
Jeśli więc zauważamy u siebie jakieś niepokojące objawy, możemy umówić się na konsultację psychologiczną w Warszawie. Musimy przełamać swój opór i zacząć mówić. Tylko wtedy ktoś będzie w stanie nam pomóc. Być może okaże się, że wszystko jest w porządku i wizyta u psychoterapeuty wcale nie była potrzebna. Ale lepiej dmuchać na zimne.

CategoryBez kategorii
© 2021 mojmielec.pl