Marketing mobilny może odnosić się do dwóch form komunikacji marketingowej. Pierwszy najbardziej nowoczesny i bardziej istotny to marketing wykonywany za pośrednictwem urządzenia mobilnego np. telefonu komórkowego. Drugi bardziej tradycyjny to marketing za pomocą przekazów ruchomych, na przykład jeżdżące billboardy, pokazy drogowe.
Marketing mobilny w ujęciu nowoczesnym pojawił się na rynku wraz z upowszechnieniem się SMS-ów na samym początku pierwszej dekady XXI wieku. Na początku upowszechnienie się marketingu mobilnego było widoczne w Europie i w Azji. Po raz pierwszy firmy zaczęły zbierać numery telefonów, na które następnie były wysyłane treści marketingowe, zarówno te pożądane jak i nie. SMS stał się kanałem komunikacji wypierającym coraz bardziej z rynku e-mailing jak i inne tradycyjne formy marketingu. Aby zapanować nad rozwijającym się kanałem, który coraz częściej był wykorzystywany w niewłaściwy sposób powstały dwie organizacje (IAB – Interactive Advertizing Bureau, MMA – Mobile Marketing Association) mające na celu stworzenie wytycznych do dalszego rozwoju tematu jak i ewangelizację rynku z podstaw dotyczących tego narzędzia.
Obecnie w większości krajów w Europie wysyłanie SMS-a do użytkownika musi być poprzedzone wcześniejszym udzieleniem zgody na otrzymywanie treści marketingowych od konkretnej firmy. W Polsce powołany został GIODO – (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), który we współpracy z URTiP a obecnie UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) dba o cywilizowany rozwój mobilnego Marketingu.

CategoryBez kategorii
© 2021 mojmielec.pl