Zdarzają się dni, kiedy czujemy się świetnie, ale zdarzają się również, kiedy z powodu bólu brzucha nie czujemy się na siłach nawet wyjść z domu. Powody są różne, ale bardzo często taką dolegliwość powoduje niewłaściwy sposób odżywiania, który ma również zgubny wpływ na nasze zdrowie. Medycyna nie zawsze wtedy może nam skutecznie i trwale pomóc.
Niewłaściwy sposób odżywiania oraz nieprawidłowe spożywanie posiłków mogą powodować bóle brzucha. Takie bóle to nie są bólami mięśni zewnętrznych, ale silne skurcze żołądka, jelit czy zbyt duże obciążenie wątroby, która zaczyna dokuczać zwłaszcza u osób w średnim wieku, także u osób nadużywających alkoholu.
Należy zastanowić się czy w diecie nie ma zbyt wielu produktów wysoko przetworzonych, czyli z białej mąki, czy nie brakuje w niej warzyw i owoców w świeżej postaci. Czy nie spożywamy zbyt dużo tłustych, smażonych potraw. Produkty takie, o wiele szybciej wywołują uczucie głodu, mało tego! Takie potrawy są ciężkostrawne. Z jednej strony brzuch jest jest wzdęty, z drugiej mamy ochotę na coś jeszcze…. Na bóle brzucha także często skarżą się kobiety w ciąży. Ma to często związek nieodpowiednią, zbyt jednostronną dietą (ciężarne często mają ochotę tylko na konkretne dania i wstręt do innych) oraz ograniczoną ilością ruchu. Osoby te powinny stosować dietę lekkostrawną, pełną warzyw i owoców oraz w miarę możliwości wprowadzić do codziennego planu dnia ćwiczenia fizyczne.
Są również osoby, które bardzo uważnie przestrzegają swojej diety spożywając zbyt wiele posiłków z dużą zawartością błonnika, a mają wrażliwy żołądek. Jeśli nagle do diety wprowadzimy pełnoziarniste pieczywo, pęczniejące ziarna i nie będziemy wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie, cały układ pokarmowy może mieć problem z przetrawieniem i wydaleniem tak dużej ilości błonnika. Brzuch będzie wtedy wzdęty, bolesny, a nasz układ wydalniczy wcale nie będzie funkcjonował sprawniej.
Szkodliwe dla żołądka mogą być także niskokaloryczne oraz jednostronne diety. Na przykład popularna, do dzisiaj stosowana dieta oparta na kapuście, która
Zjedzenie jednej, dwóch porcji bigosu czy kapuśniaka u większości os może skończyć się bardzo nieprzyjemnie.

CategoryBez kategorii
© 2021 mojmielec.pl